V Międzynarodowego Kongresu Płatności Bezgotówkowych za nami!

2017-03-30 | 10:00

21 marca rozpoczęła się piata edycja Międzynarodowego Kongresu Płatności Bezgotówkowych, największego wydarzenia branży, organizowanego przez FROB.

Pierwszy dzień V Międzynarodowego Kongresu Płatności Bezgotówkowych

Pierwsi uczestnicy Kongresu zjawili się w warszawskim hotelu Sheraton już po ósmej rano. Czekając na otwarcie Kongresu mieli okazję zapoznać się ze stoiskami i ściankami wystawców, prezentujących swoje firmy we foyer – w tym roku było tych firm 15.
 
Uroczystego otwarcia Kongresu dokonali Robert Łaniewski – Prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego i Tadeusz Kościński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Przewodniczący Rady Programowej. Robert Łaniewski powitał uczestników ze sceny, przypominając najważniejsze wydarzenia branży ostatniego roku i działania podejmowane w tym czasie przez Fundację.
 
Pierwszym punktem Kongresu była prezentacja wstępnych wyników badania, przeprowadzonego przez firmę IPSOS na zlecenie Fundacji wśród małych i mikro przedsiębiorstw. Wyniki przedstawiły prof. dr hab. Janina Harasim, Prorektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i prof. US dr hab. Beata Świecka z Uniwersytetu Szczecińskiego. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z opiniami przedsiębiorstw na temat kosztów akceptacji płatności bezgotówkowych oraz preferencji, co do instrumentów płatniczych. Po zakończeniu prac nad wynikami, Fundacja zamieści je na swojej stronie internetowej.
 
Po prezentacji wyników badania, na scenie pojawili się uczestnicy pierwszego panelu, poświęconego przyszłości bezgotówkowych instrumentów płatniczych. Prowadzący dyskusję Peter Jones, znany ekspert z UK, oraz paneliści: Jeremy Light (Accenture) i Jeremy Nicholds (niezależny ekspert) przedstawili swoje przemyślenia na temat zmian, jakie czekają branżę płatniczą w związku z przekształceniami zachodzącymi w obszarze zarówno produktów, jak i regulacji europejskich. Sporo uwagi poświęcono wpływom nowych technologii na rozwój branży.
 
Kolejny panel poprowadziła pani Marianna Sidorow z Ministerstwa Rozwoju. Razem ze swoimi gośćmi – Rafałem Gołębiewskim z Elavon, Katarzyną Fatygą z Diners Club Polska, Piotrem Alickim z Krajowej Izby Rozliczeniowej i Cenkiem Temiz z krajowego schematu płatniczego TROY (Turcja) rozmawiała o roli rządu w zwiększaniu absorpcji płatności bezgotówkowych. Przykłady przedstawione przez gościa z Turcji na początku dyskusji pozwoliły wspólnie zastanowić się, jak administracja publiczna może wspierać rozwój bezgotówkowych instrumentów płatniczych. Dłuższą dyskusję wywołał temat samoregulacji branży versus narzucanie przez instytucje publiczne formalnych wymogów kształtujących rynek.
 
W panelu trzecim tematami wiodącymi były zmiany w regulacjach polskich i europejskich, mające wpływ na funkcjonowanie uczestników rynku. Wprowadzenie do panelu przeprowadził mecenas dr Jan Byrski, wieloletni ekspert Fundacji. Przypomniał najistotniejsze akty prawne, zmieniające polski rynek płatności bezgotówkowych. W dyskusji panelowej udział wzięli Paweł Bułgaryn z Ministerstwa Finansów, Adam Tochmański z Narodowego Banku Polskiego, Paweł Widawski ze Związku Banków Polskich i Katarzyna Urbańska z PricewaterhouseCoopers. Prowadzący dyskusję mecenas Byrski szczególną uwagę poświęcił konsekwencjom dla polskiego rynku nowych regulacji, wchodzących w życie w najbliższych miesiącach.
 
Pierwszy dzień Kongresu zakończył panel moderowany przez Janusza Diemko, Prezesa Zarządu Polskich ePłatności. Uczestniczyli w nim Morten Froholdt z Dankort (Dania), Max Basile z CartaoELO (Brazylia), Cenk Temiz z TROY (Turcja) i Emiliano Anzellotti z Consorzio Bancomat (Włochy). Panel zorganizowany we współpracy z Diners Club Polska i Discover Financial Services miał na celu przybliżenie słuchaczom rozwiązań wdrożonych na innych światowych rynkach, w tym rozwiązań opartych na krajowym instrumencie płatniczym. Prowadzący pytał panelistów m.in. o udział krajowej administracji w tworzeniu i rozwijaniu systemów lokalnych, o specyficzne dla lokalnych rynków rozwiązania płatnicze, pomagające rozwijać płatności bezgotówkowe, o przyszłe plany produktowe. Szczególnie interesującą prezentację na temat rozwiązań brazylijskich przedstawił Max Basile. Brazylia – jedna z największych gospodarek świata – w bardzo dynamiczny sposób rozwija bezgotówkowe instrumenty płatnicze.
 
W pierwszym dniu Kongresu uczestniczyło blisko 400 osób, szczelnie wypełniając zarówno salę obrad, jak i foyer w czasie przerw, aktywnie wykorzystywanych do nawiązywania nowych kontaktów biznesowych.

Wieczór Galowy V Międzynarodowego Kongresu Płatności Bezgotówkowych

Pierwszy dzień Kongresu zakończyła Gala poświęcona 50 latom kart płatniczych w Polsce. Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego zorganizowała ją wspólnie ze swoimi Partnerami – Diners Club Polska i Discover Financial Services.
 
 
Uczestników Gali powitali Sylwia Toczyńska z Fundacji i Kuba Szydłowski z Teatru Roma – gospodarze wieczoru. Poprosili o oficjalne otwarcie uroczystości Roberta Łaniewskiego – Prezesa Fundacji. Wystąpienie nawiązało do poprzednich spotkań przedstawicieli środowiska płatności bezgotówkowych – bardzo udanych, integrujących branżę i wzmacniających przyjaźnie. A także do historii płatności kartowych w Polsce, rozpoczętej w 1967 roku przez Diners Club i Polskie Biuro Podróży Orbis.
 
Po Robercie Łaniewskim głos zabrała Kasia Fatyga, Prezes Zarządu Diners Club Polska, Partnera uroczystej Gali. Podziękowała licznie przybyłym gościom i życzyła wspaniałej zabawy.
 
Na powitanie uczestników wieczoru Galowego wystąpili artyści Teatru Roma, śpiewając znane utwory musicalowe.
 
Po pierwszej części artystycznej wręczone zostały nagrody branżowe eDukaty w sześciu kategoriach. Otrzymali je:
 
w kategorii nowy produkt zmieniający rynek płatności bezgotówkowych
MCX Systems
za
Multix Host – autorski, pierwszy na polskim rynku Payment Gateway
w kategorii firma roku świata bezgotówkowego
Elavon za
Systematyczne wprowadzanie na rynek nowatorskich produktów
w kategorii wydarzenie roku świata bezgotówkowego
Visa
za
tokenizację
w kategorii osobowość roku świata bezgotówkowego
Bartosz Ciołkowski
Mastercard
za wkład w budowanie Polski bezgotówkowej
i
skuteczne liderowanie pracom nad Programem rozwoju płatności bezgotówkowych
w kategorii najciekawsze opracowanie naukowe na temat płatności bezgotówkowych
Prof. dr hab. Janina Harasimd
dr Monika Klimontowicz
za artykuł
„Wyzwania związane z ograniczeniem obrotu gotówkowego”
w kategorii najciekawszy start-up z obszaru płatności bezgotówkowych ostatnich 12 miesięcy
DiPocket
Oferująca wygodne i bezpieczne karty przedpłacone, akceptowane na całym świecie
 
Następnie na scenę zaproszony został Zbigniew Wiśniewski, niezależny ekspert płatności bezgotówkowych, członek Rady Programowej i Komitetu Organizacyjnego Kongresu. Poinformował o decyzji Fundacji przyznania wyjątkowej, specjalnej nagrody – eDukata za kształtowanie przez lata polskiego rynku płatności kartowych. Fundacja postanowiła nagrodzić firmę, która w 1967 roku zaprosiła do Polski Diners Club International, umożliwiając pierwsze płatności kartowe w swoich placówkach. Nagrodę z rąk Kasi Fatygi i Zbigniewa Wiśniewskiego odebrał Wiceprezes Zarządu ORBIS S.A. Marcin Szewczykowski.
 
Po zakończeniu uroczystości wręczania eDukatów na scenę powrócili artyści Teatru Roma z pięknymi piosenkami. Po ich występie uczestnicy Gali tłumnie zajęli parkiet, bawiąc się do wczesnych godzin rannych. Trzeba przyznać, że branża nie tylko potrafi tworzyć nowe produkty, ale również doskonale bawić się w swoim towarzystwie.
 
Ostatnim punktem programu był występ mistrza świata barmanów, pana Marka Posłusznego, który pokazał, jakie cuda potrafi wykonywać z wykorzystaniem butelek, szklanek i składników cocktaili.

Drugi dzień V Międzynarodowego Kongresu Płatności Bezgotówkowych

 

22 marca, w drugim dniu Kongresu, uczestnicy wysłuchali czterech prezentacji i czterech paneli tematycznych, w których udział wzięło 23 ekspertów z Polski.
 
 
Pomimo późnej godziny zakończenia uroczystej Gali, będącej kulminacyjnym punktem pierwszego dnia Kongresu, obrady drugiego dnia przyciągnęły znaczącą liczbę uczestników – sala plenarna zapełniła się już w trakcie pierwszego panelu.
 
Drugi dzień Kongresu rozpoczęła prezentacja firmy Visa, poprowadzona przez Małgosię Ciszecką z warszawskiego biura Visa. W interesujący sposób pokazane zostały nowoczesne rozwiązania oferowane polskim instytucjom finansowym.
 
Po prezentacji rozpoczął się piąty panel Kongresu, poświęcony zagrożeniom prywatności konsumentów w trakcie płatności bezgotówkowych. Poprowadziła go prof. dr hab. Janina Harasim, Prorektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Jej rozmówcami byli Loukas Notopoulos z Vivus Finance, Małgosia Ciszecka z Visa, Robert Kroll z Fundacji LifeSkills i Nikodem Szadkowski z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Bardzo ciekawa dyskusja dotyczyła między innymi granic w oddawaniu przez ludzi prawa podejmowania w ich imieniu decyzji przez aplikacje oferowane na rynku. A także możliwości współczesnych narzędzi do analizowania zachowań konsumentów.
 
Kolejnym punktem programu była prezentacja produktów firmy Mastercard. Przedstawiał je Aleksander Naganowski. W jego prezentacji również nie zabrakło rozwiązań futurystycznych, opartych na sztucznej inteligencji.
 
Kolejny panel dotyczył  rozwiązań technologicznych. O „pędzącej technologii płatności bezgotówkowych” rozmawiali dr Grzegorz Wojtenko z MCX Systems, Tomasz Wejcman z Verifone, Damian Zapłata z First Data Polska i Robert Trętowski z Krajowej Izby Rozliczeniowej. Debatę prowadził Miłosz Brakoniecki z Obserwatorium.biz. Paneliści omawiali między innymi wyzwania stojące przed rynkiem w zakresie nowoczesnych rozwiązań, potrzebę znalezienia sposobu na znaczący przyrost liczby urządzeń akceptujących płatności bezgotówkowe – zarówno od strony logistycznej, jak i technologicznej, a także konieczność bardzo bliskiej współpracy wszystkich interesariuszy rynku.
 
Przed następnym panelem uczestnicy wysłuchali prezentacji Artura Wojtczuka i Grzegorza Leńkowskiego z Krajowej Izby Rozliczeniowej, na temat nowoczesnych rozwiązań oferowanych instytucjom finansowym.
 
Siódmy panel Kongresu poświęcony był przyszłości płatności bezgotówkowych w Polsce, w szczególności pracom prowadzonym nad Programem rozwoju obrotu bezgotówkowego, łączącym wszystkich najważniejszych interesariuszy polskiego rynku. Pytania o założenia Programu zadawał moderator panelu, Zbigniew Wiśniewski – niezależny ekspert, współtwórca polskiego rynku płatności bezgotówkowych. A odpowiadali uczestnicy panelu: Bartosz Ciołkowski z Mastercard, Sebastian Christow z Ministerstwa Rozwoju, Grzegorz Długosz z Polskiego Standardu Płatności, dr Mieczysław Groszek ze Związku Banków Polskich, Adrian Kurowski z Visa i Marek Paradowski z eService, Przewodniczący Komitetu Agentów Rozliczeniowych. W dyskusji pojawił się również wątek wykorzystania do obsługi płatności bezgotówkowych rozwiązań tańszych od tradycyjnych terminali płatniczych, a także przygotowania dotychczasowych graczy do zwielokrotnienia liczby miejsc przyjmujących płatności.
 
Przed ósmym panelem o rozwoju płatności mobilnych BLIK w Polsce w 2016 roku opowiedział Dariusz Mazurkiewicz z Polskiego Standardu Płatności. Przedstawił ciekawe statystyki potwierdzające wzrost zainteresowania nowym instrumentem płatniczym.
 
Ostatni panel V Kongresu poruszył kwestie przygotowania polskiego rynku do tworzenia nowych FinTechów, startupów łączących usługi finansowe z odpowiednim zapleczem technologicznym. Moderator panelu, Anna Maj – ekspert FinTech/PayTech i mentor startupów – wspólnie ze swoimi gośćmi: Marzeną Bielecką z Experior Venture Fund, Magdaleną Kwoską z PricewaterhouseCoopers, Sebastianem Owczarskim z WalletFactory, Grzegorzem Pawlickim z PKO Banku Polskiego i Grzegorzem Wójcikiem z Autenti, zajęła się m.in. aspektami prawnymi tworzenia startupów w branży finansowej, próbując odpowiedzieć na pytanie, czy Polska może być środkowoeuropejskim hubem dla powstających FinTechów. Uczestnicy Kongresu mieli okazję poznać kilka przykładów sukcesów polskich instytucji finansowych, a także posłuchać o istniejących ograniczeniach dla firm z branży płatniczej.
 
Po ostatnim panelu dyskusyjnym foyer Kongresu było miejscem rozmów uczestników. Ciekawych tematów nie brakowało, a możliwość wymiany poglądów z kolegami z branży zachęcała dodatkowo do rozmów. Wszyscy umawiali się na kolejny, VI Kongres, w 2018 roku.
 
W czasie dwóch dni obrad i wieczornej Gali pierwszego dnia w hotelu Sheraton pojawiło się blisko 500 przedstawicieli administracji publicznej, nauki i biznesu. Największa impreza branży płatności bezgotówkowych przyciągnęła bardzo wielu, najważniejszych managerów instytucji finansowych działających w Polsce. Zachęcamy do zapoznawania się z prezentacjami pokazywanymi na Kongresie i ze zdjęciami dokumentującymi to wydarzenie (na stronach www.kongresplatnosci.pl i www.frob.pl ).

 

 

Tagi:
Oceń artykuł:

Czas trwania wydarzenia: od 2017-03-21 do 2017-03-22

Fot: Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego Źródło: Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego

V Międzynarodowego Kongresu Płatności Bezgotówkowych za nami!

Polityka Prywatności
  1. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.
  2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator Serwisu.
  4. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
  5. dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb;
  6. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;
  7. utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła;
  8. W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies:
  9. „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach Serwisu;
  10. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Serwisu;
  11. „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Serwisu;
  12. „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;
  13. „reklamowe” pliki cookies, umożliwiające dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.
  14. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).
  15. Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.
  16. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów.
  17. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz pod adresem http://wszystkoociasteczkach.pl/ lub w sekcji „Pomoc” w menu przeglądarki internetowej.