Cushman & Wakefield: w 2011 roku utrzyma się ożywienie na globalnym rynku inwestycji w nieruchomości

Redakcja Galeriehandlowe.pl

redakcja@galeriehandlowe.pl

2011-03-09 | 15:57
Z raportu firmy Cushman & Wakefield „Atlas inwestycji międzynarodowych 2011” (International Investment Atlas 2011) wynika, że w bieżącym roku utrzyma się ożywienie na globalnym rynku inwestycji w nieruchomości. Wzrost aktywności inwestycyjnej obejmie nie tylko najważniejsze miasta z dużymi węzłami komunikacyjnymi, które rozwijały się najlepiej w 2010 r., ale również rynki wschodzące i drugorzędne. Według prognoz przedstawionych w raporcie w bieżącym roku większego znaczenia nabierze rynek najmu i to właśnie wzrost czynszów i dochodów w większym stopniu wpłynie na wyniki inwestycyjne niż kompresja stóp kapitalizacji.
Według raportu, który monitoruje przepływy inwestycyjne na rynkach nieruchomości komercyjnych w 56 krajach, globalny wolumen inwestycji wzrósł w ubiegłym roku aż o 42% do poziomu 564 mld USD (430 mld EUR). Jednak wolumen transakcji nadal stanowi zaledwie ok. 50% najwyższych wartości z okresu boomu inwestycyjnego (ponad 80% średniej z pięciu lat). Na niektórych rynkach ustanawiane są nowe rekordy, zwłaszcza na rynkach wschodzących Azji i Ameryki Łacińskiej. W 2010 r. stopy kapitalizacji obniżyły się w większości lokalizacji wskutek wzrostu popytu i ograniczonej podaży. W skali globalnej zmniejszyły się o 21 pb do poziomu 7,6% i w bieżącym roku mogą obniżyć się średnio o dalsze 30 pb.
Najpopularniejszymi regionami pod względem inwestycji były: Azja, na którą drugi rok z rzędu przypadła ponad połowa globalnych transakcji inwestycyjnych, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Wolumeny inwestycji w 20 miastach zajmujących najwyższe miejsca w rankingu wzrosły o 59%, ponieważ inwestorzy byli najbardziej zainteresowani najlepiej rozwijającymi się lokalizacjami. Liderem zestawienia najpopularniejszych miast świata pod względem inwestycji był Londyn, a za nim Tokio, Nowy Jork i Paryż.
Greg Vorwaller, szef działu rynków kapitałowych na świat firmy Cushman & Wakefield, powiedział: „W bieżącym roku na globalnym rynku nieruchomości pojawi się więcej wyzwań. Jednak należy wziąć pod uwagę lepszy potencjał wzrostu związany z możliwością utrzymania się ożywienia gospodarczego i przełożenia się coraz większego optymizmu na rynku biznesowym i finansowym na wyższą od oczekiwanej aktywność inwestorów. Poszczególne państwa będą nadal rozwijać się z różną prędkością, a inwestorzy muszą bacznie analizować podejmowane ryzyko. Będą oni poszukiwać możliwości dywersyfikacji inwestycji według regionów, państw, sektorów i walut”.
Globalny wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne
(bez nieruchomości mieszkaniowych)
Źródło: Cushman & Wakefield, RCA, KTI and Property Data

Trendy na rynku najmu
Ożywienie na globalnym rynku najmu rozpoczęło się w 2010 r., wskutek czego czynsze wzrosły o 2%. Jednak oprócz zwiększenia różnic pomiędzy najlepszymi a drugorzędnymi obiektami wyłonił się także nowy segment nieruchomości zaliczany do najwyższej kategorii „ultra prime”, co odzwierciedla wzrost popytu na wyjątkowe nieruchomości w prestiżowych lokalizacjach.
Wolumeny najmu mogą ponownie wzrosnąć w 2011 r., przy czym największym zainteresowaniem będą cieszyć się najbardziej rentowne nieruchomości i rynki we wszystkich sektorach. Niedobór nowych inwestycji i spadek wskaźnika pustostanów w obiektach klasy A w Europie i Ameryce Północnej spowodują powrót stawek czynszów na ścieżkę wzrostową. Jednak ze względu na ogólnie wysoką stopę pustostanów i ograniczanie kosztów wzrost czynszów będzie niewielki i może wynieść średnio ok. 3-5%. W Azji i niektórych krajach Ameryki Łacińskiej czynsze rosną coraz szybciej i w bieżącym roku mogą się zwiększyć o 5-10%, aczkolwiek wzrosty te nie będą równomierne ze względu na zmienność nowej podaży.
Wyniki regionów
Lepsze wyniki gospodarcze i wzrost aktywności obserwuje się we wszystkich regionach, ale skala i tempo zmian są zróżnicowane. Obie Ameryki przodują pod względem wzrostu inwestycji, natomiast Azja jest liderem ożywienia na rynku najmu. Największe zmiany stóp kapitalizacji odnotowano w krajach EMEA i na obu kontynentów amerykańskich.
Azja i Pacyfik
W 2010 r. ożywienie w Azji rozprzestrzeniło się na nowe regiony i większość gospodarek prężnie się rozwijała. Stawki czynszu wzrosły we wszystkich sektorach, przy czym najwyższe czynsze – średnio o 5,9%. Wolumeny inwestycji wzrosły o 27% do poziomu 294 mld USD, tj. o 12% więcej niż w rekordowym roku 2007. Natomiast stopy kapitalizacji zmniejszyły się w ubiegłym roku o 20 punktów bazowych – najbardziej w przypadku najlepszych nieruchomości handlowych.
John Stinson, dyrektor zarządzający działu rynków kapitałowych Azji i Pacyfiku firmy Cushman & Wakefield, powiedział: „Chiny mają kluczowe znaczenie dla ożywienia gospodarczego w Azji. Po zajęciu pozycji lidera regionu w ubiegłym roku Państwo Środka jest nadal największym w świecie rynkiem inwestycji w nieruchomości. Sektor mieszkaniowy może ulec schłodzeniu na niektórych rynkach Azji i Pacyfiku, a zwłaszcza w Chinach, ponieważ w bieżącym roku rządy będą podejmować działania zmierzające bardziej do ograniczenia spekulacji w tym segmencie niż spowolnienia całego rynku. Jednak Chiny pozostaną rynkiem numer 1 w skali globalnej przy dalszym wzroście inwestycji w innych krajach regionu”.
John Stinson dodał: „Region Azji i Pacyfiku, w którym znajduje się osiem z 20 najlepszych rynków świata, będzie nadal dominował na mapie świata. Inwestorzy również wykazują zainteresowanie innymi miastami z dużymi węzłami komunikacyjnymi, takimi jak Singapur, Hongkong, Szanghaj, Tokio i Sydney. W kolejnych miesiącach tego roku będziemy świadkami wzrostu aktywności inwestycyjnej na niektórych atrakcyjnych rynkach wschodzących, w tym w Malezji, Indonezji, Indiach oraz w drugo- i trzeciorzędnych miastach w Chinach”.
Ameryka Północna
W 2010 r. ożywienie w Ameryce Północnej przyspieszyło – wolumen inwestycji wzrósł o 127%, a stopy kapitalizacji odrobiły połowę strat od czasu recesji. Jest ono wciąż uzależnione od dalszej poprawy stanu gospodarki, ale ryzyko spadków jest obecnie w większym stopniu równoważone przez potencjał wzrostów.
Czynsze wzrosły w ubiegłym roku średnio o 1,3%, głównie za sprawą wzrostów w najlepszych obiektach handlowych w Kanadzie i USA. Czynsze na rynkach biurowym i magazynowo-przemysłowym utrzymywały się na stabilnym poziomie, ale pod koniec roku nieznacznie się zwiększyły. Na rynku kanadyjskim odnotowano silne ożywienie przy wzroście inwestycji o prawie 150% i spadku stóp kapitalizacji o ponad 50 pb. W niektórych segmentach czynsze ustabilizowały się lub wzrosły w wyniku zwiększonego zapotrzebowania najemców i spadku bezrobocia.
Janice Stanton, starszy dyrektor zarządzający ds. rynków kapitałowych w amerykańskim biurze firmy Cushman & Wakefield, powiedziała: „W Stanach Zjednoczonych jest bardzo wiele instrumentów dłużnych dostępnych dla najlepszych nieruchomości i obserwujemy silne ożywienie na rynku papierów wartościowych zabezpieczonych kredytami hipotecznymi na zakup nieruchomości komercyjnych. Banki zaczęły udzielać pożyczek na nowe inwestycje, co świadczy o tym, że polityka kredytowa w USA staje się mniej rygorystyczna, choć nie dotyczy to firm w trudnej sytuacji i rynków trzeciorzędnych. Ceny znacznie wzrosły i na rynku zaczęły pojawiać się w większej ilości aktywa będące wynikiem sprzedaży wymuszonej (tzw. distressed assets). W 2010 r. aktywa tego typu stanowiły ok. 20% oferty Cushman & Wakefield, ale w bieżącym roku są sprzedawane szybciej”.
Ameryka Łacińska
Wolumen inwestycji w Ameryce Łacińskiej wzrósł w ubiegłym roku o 63% do poziomu 7,9 mld USD, szczególnie w drugim półroczu, w którym zawarte transakcje stanowiły ok. 80% rekordowych obrotów w 2007 r. Najnowsze wyniki gospodarcze zarówno pod względem wzrostu, jak i ryzyka zachęciły najemców i inwestorów do większej aktywności. Wzrastają stawki czynszu na rynkach najmu, a w przypadku najlepszych nieruchomości wzrosły one o 3,4%, głównie w sektorze biurowym. Stopy kapitalizacji zmniejszyły się o 28 pb, ale są nadal wyższe o ok. 70 pb w porównaniu z okresem boomu na rynku w 2007 r.
Rynkiem o największej aktywności była Brazylia, na którą przypadło 77% wszystkich inwestycji w regionie, co stanowi wzrost o 240% w stosunku do 2009 r., a wśród miast najbardziej wyróżniło się São Paulo. Duży wzrost aktywności odnotowano także na kilku mniejszych rynkach Ameryki Środkowej i Południowej, zwłaszcza w Peru i Argentynie.
Mordejai Goldenberg, wiceprezes firmy Cushman & Wakefield w Ameryce Południowej, powiedział: „Silny wzrost gospodarczy powinien przełożyć się na dalsze ożywienie popytu na nieruchomości w Ameryce Łacińskiej, zarówno na rynku najmu jak i inwestycyjnym. Optymistyczne perspektywy demograficzne dla tego regionu i dostępne zasoby sprawią, że będzie to trend średnioterminowy, a nie tylko krótkoterminowy. Obserwujemy coraz większe zainteresowanie inwestorów z Ameryki Północnej obiektami przemysłowymi, szczególnie w Meksyku i Brazylii. Inwestorzy europejscy bardziej interesują się sektorem handlowym i hotelowym, zaś inwestorzy z Azji – rynkiem infrastruktury”.
Kraje EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka)
Inwestycje w krajach EMEA wzrosły w ubiegłym roku o prawie 50%, osiągając wartość 155 mld USD (120 mld EUR). W Europie Środkowo-Wschodniej wzrosły o 60%, a na Zachodzie – o 56%. Popyt inwestycyjny ożywił się dopiero pod koniec 2010 r. ze względu na obawy dotyczące zadłużenia państw, które spowodowały spowolnienie na rynku w miesiącach letnich. Największym zainteresowaniem cieszyły się rynki o dużej płynności – najsilniejszy wzrost aktywności i rywalizacji o najlepsze aktywa odnotowano w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i Szwecji. Jednak wskutek spadku stóp kapitalizacji na tych rynkach niektórzy inwestorzy zaczęli poszukiwać możliwości w innych krajach, takich jak Polska, Rosja i Turcja.
Michael Rhydderch, szef zespołu rynków kapitałowych w krajach EMEA w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: „Obecnie wyraźnie wzrasta wolumen aktywów oferowanych na rynku, gdyż banki nakłaniają lub zmuszają właścicieli do ich sprzedaży. Jednocześnie powiększa się pula kapitału na rynku, a kredyty stają się w niektórych przypadkach tańsze i łatwiej dostępne. W 2011 r. wzrośnie wolumen obrotów i utrzyma się presja na stopy kapitalizacji za najlepsze nieruchomości”.
Aleksander Loster, Starszy konsultant w Grupie Rynków Kapitałowych Cushman & Wakefield w Warszawie, powiedział: „W regionie Europy Środkowo-Wschodniej Polska stała się jednym z najbardziej popularnych krajów do lokowania kapitału przez inwestorów, co widoczne jest zarówno w liczbie zrealizowanych transakcji (w Polsce 48, a łącznie w Czechach, Rumunii i na Węgrzech – 44 transakcje), jak i w całkowitej wartości inwestycji w nieruchomości komercyjne (w Polsce ok. 2 mld Euro, a łącznie w Czechach, Rumunii i na Węgrzech – około 935 mln Euro). Analiza zrealizowanych transakcji wskazuje na widoczny wzrost popytu zarówno ze strony lokalnych, jak i zagranicznych inwestorów, przy czym na rynku polskim wciąż wyraźnie dominują podmioty zagraniczne (zwłaszcza niemieckie i austriackie) – z łącznym udziałem zagranicznych funduszy w całkowitej wartości zawartych transakcji ponad 92%”.
20 najpopularniejszych lokalizacji inwestycyjnych
Źródło: Cushman & Wakefield, RCA, KTI and Property Data

Globalne inwestycje w nieruchomości komercyjne według regionów
Źródło: Cushman & Wakefield, RCA, KTI and Property Data
Tagi:
Oceń artykuł:

Zobacz także

Cushman & Wakefield: w 2011 roku utrzyma się ożywienie na globalnym rynku inwestycji w nieruchomości

Polityka Prywatności
  1. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.
  2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator Serwisu.
  4. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
  5. dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb;
  6. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;
  7. utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła;
  8. W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies:
  9. „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach Serwisu;
  10. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Serwisu;
  11. „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Serwisu;
  12. „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;
  13. „reklamowe” pliki cookies, umożliwiające dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.
  14. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).
  15. Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.
  16. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów.
  17. Więcej informacji na temat plików cookies znajdziesz pod adresem http://wszystkoociasteczkach.pl/ lub w sekcji „Pomoc” w menu przeglądarki internetowej.